İnternette Müzik Dinleme Sanatı | 110desibel * konser tadında

ANASAYFA > makale > İnternette Müzik Dinleme Sanatı , , , ,

İnternette Müzik Dinleme Sanatı

2 / Aralık / 2007 ×, , , ,

listening music

Neden böyle bir başlık seçtiysem. Sanat deyince zor, çalışma gerektiren bir şey gibi oldu halbuki içinde hemen herşeyi barındıran internetin müzik zevkimizi tahrik edecek siteleri barındırmaması abes olurdu. Bulması da dinlemesi de gayet kolay, ortalıkta onlarca site sırf biz her yerde müzik dinleyebilelim diye volta atıyor.

Amacımız kendi arşivimiz dışındaki parçaları dinlemek, yeni keşifler yapmak ya da mp3 çalarımızı yanımıza almadığımız veya daha da kahredici olanı, pilli bitmiş bir şekilde cebimizde yatıyor oluşu sırasında müzik oynatıcısı dahi olmayan bir bilgisayarda müzik dinlemek;

Pandora Bu tip sitelerden en süperi pek şekeri Pandora elbette. Ne kadar ballandıra ballandıra anlatsam sonunda siteye girince Türkiye ye verdiği hizmeti şimdilik kestiğini göreceksiniz o yüzden sadece şunu söylüyorum. Sevdiğiniz bir sanatçının adını Pandora ya veriyorsunuz o da sihirli kutusundan ağzınıza layık verdiğiniz isme benzer kişileri ardı ardına sıraladığı enfes bir playlist oluşturuyor. Ama bir süredir telif hakları derdi yüzünden Amerika dışında hizmet veremiyor.

Last.fm Pandora nın benzeri bir hizmeti sunsa da bazı art niyetli kullanıcıları tarafından bu işi yüzüne gözüne bulaştırabiliyor. Tam konsantre olmuş dinlerken aradan çıkan kel alaka bir müzisyen müzik zevkinizin içine edebiliyor. Ammaa Last.fm in kocaman bir sosyal müzik ağına sahip olduğunu ve müzik dinletmekten başka bir sürü işleve de sahip olduğunu biliyorsunuz zaten. Maalesef last.fm ülkemiz için ücretli oldu. Bence, istedikleri ücret çok cüzi ama bu alternatifleri olmadığı manasına gelmez.

Accuradio İşte bir radyo daha, accuradio da ücretsiz ve gayet başarılı alternatiflerimizden biri, ister hali hazırda bulunan istasyonlardan birine kulak verin isterseniz kendi istasyonunuzu kendiniz oluşturun. Gayet basit anlaşılır bir o kadar da sesli.

musicovery Adı üstünde bir keşif aracı. İstediğiniz türü ya da türleri seçmenin yanında o anki ruh halinize göre de bir liste oluşturabilirsiniz.

Slacker : Yine aynı işlevi gören başka bir alternatifti. Maalesef telif haklarından olacak sanırım Pandora gibi ABD dışına hizmet vermiyor. Neyse pek birşey kaybetmedik daha birçok seçeneğimiz var.

Finetune Ah bak şunu dinlerim ben benzerlerinden bir playlist oluşturup çalsana diyebileceğimiz bir başka site. çok süper eşleştirmeler yapamasa da tatmin edici ses kalitesi ve kesintisiz bir müzik deneyimi sunuyor. Dinlerken albüm görseli de cabası.

Social.fm Benzerleri değil de aradığımız sanatçının eserlerini eğer siteye eklenmişse bulup getirir. Sitenin içeriği hey dj siz olun çağrısına uyan kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için yazdığım Opeth ancak iki sonuç döndürebildi. Ama isterseniz herhangi bir türü de aratıp bir çalma listesi oluşturabiliyorsunuz, o zaman daha iyi sonuçlar veriyor. Ah bu arada sitenin yazılımını indirip kendi çalma listenizi oluşturabilir bunu eş dost akraba ile paylaşabilirsiniz tabi.

Seeqpod Sevdiğiniz ismi ister search e basarak aratın ve sevdiğiniz grubu dinleyin isterseniz discover a basın ve sevdiğiniz isme yakın başka isimleri dinleyin. Tabi her zaman dinlemek mümkün olmuyor keza site bünyesinde mp3 vs barındırmıyor, siz aratıyorsunuz o da netten buluyor ve size ya mp3 ya da youtube dan cillop bir video olarak geri dönüyor, artık ne çıkarsa bahtınıza

Myspace i de hepimiz biliyoruz, yeni keşifler için bulunmaz nimet. Hemen herkesin bildiği devasa grupların yanında keşfedilmeyi bekleyen yetenekli gençleri de içinde barındıran eşsiz kaynak mypsace de işitsel zevkimizin iştahını kabartıyor.

Purevolume Myspace ile benzerliğle dikkati çekiyor. Aynı işlevi görse de müzik alanına yoğunlaşmış bir site. Myspace in ilk başlarda karmaşık gelen yapısına göre gayet anlaşılır ve hoş bir tasarımı var. Daha çok keşfedilmeyi bekleyen yetenekleri dinleyebilir, ufkunuzu genişletebilirsiniz. Browse u kullanın, keyfinize bakın

Radioblogclub Sevdiğiniz sanatçılardan parçalar dinleyebileceğiniz bir başka servis ise radioblogclub, dinlemek istediğiniz ismi girin anında bir sürü sonuçla karşılık versin. Hemen o an dinleyebileceğiniz gibi isterseniz web sitenize de ekleyip cümle aleme dinletebilirsiniz.

Live365 Ah be birileri Pink Floyd çalsa ya da ona benzer dediniz, yazın live365 e size Piink Floyd ya da benzeri tatlar sunabilecek radyoları sunsun, istediğinizi seçin kulağınızdaki paslara savaş açın !

tun3r Önce dinlemek istediğiniz sesi aratın o size radyo benzeri garip bir arayüzle dinlemek istediğiniz türde müzik yayını yapan radyoları gösterir, size kalan kırmızı ile belirlenen radyoya tıklamak ve play e basmak.

Songza Basit ve kullanışlı bir arayüz, aratın bulsun, basın dinletsin ne yorulun ne de bekleyin. Acısız, kesintisiz. İsterseniz sitenize eklemek için de bir kod oluşturabilirsiniz.

Deezer Yakın zamanda blogmusik.net olarak bildiğimiz Deezer, kullanımı rahat Social.fm e benzer bir arayüz ile karşımıza çıkıyor. Yine arattığımız sanatçıyı dinleyebileceğimiz gibi smart playlist özelliği sayesinde arattığımız isme benzer seslerden oluşan bir playlisti bizim için oluşturuyor. Hatırlattığın için teşekkürler taner

Imeem Taner in hatırlattığı başka bir servis. MP3, video, resim vs tarzı paylaşımların yapılabildiği üye olduktan sonra istediğiniz kadar mp3, video, resim vs profilinize yükleyerek sağa sola dinletebilir, siz de dinleyebilir, yorumlayabilir yorumlatabilirsiniz. Ayrıca ister tek bir parçayı isterseniz komple bir çalma listesini web sitenize ekleyebilirsiniz

Sendinle.com seçtiğiniz şarkıları, bilgisayarınıza indirmeden, tamamen yasal, telifleri ödenmiş ve ücretsiz şekilde stream etmenizi sağlıyor. Tek tek şarkı dinleyebildiğiniz gibi albümleri de baştan sona dinleyebiliyor, haberleri, etkinlikleri takip edebiliyorsunuz.

grooveshark.com Şık ve kullanışlı olduğu kesin fakat biraz yavaş. Buna rağmen, ücretli last.fm den kaçan kullanıcının sığınabileceği en güvenli liman olarak görülüyor.

Fizy.org: Bir devrim değil belki ama müzik dinlemenin en zahmetsiz ve tasasız yolu olduğu kesin. Aratın ve dinleyin, hatta izleyin. Kafanız rahat, kulaklarınız şen olsun. Tek amaç müzik dinlemek ise daha fazlasına ihtiyacınız pek olmayacaktır.

Evet şimdilik bu kadar. Var mı sizin kullanıpta memnun kaldığınız bu tarz servisler ? Yorumlarınızla listeyi genişletebiliriz. Hemen bu yazının ikinci kısmı ücretsiz mp3 kaynaklarını yazmaya başlıyorum, yeni yazılarda görüşürüz.Yorumlar

İnternette Müzik Dinleme Sanatı için 33 yorum var

Yorum yazın

*
Sonraki yazı

Önceki yazı

Takip Mekanizması

Haliyle RSS birincil mekanizma fakat daha farklı seçenekler arayanlar için Mail yoluyla abonelik veya Twitter gibi son moda alternatifler mevcut.

AramaGoogle'ın yeri ayrı.

Popüler Yazılar

Son Eklenenler

the Ultimatum

Yaklaşık 3 sene önce yazılmış

Carbon Based Anatomy

Yaklaşık 3 sene önce yazılmış

Taverna Metal

Yaklaşık 3 sene önce yazılmış

Omm

Yaklaşık 3 sene önce yazılmış

Yabancıya Gitmeyin

Bunlar güzel siteler. Rastgele 6 tanesi aşağıda, tabii devamı da var.